Plastiklerde Su Aktivitesi Ölçümü

Çoğu plastik reçine kuru görünebilir, ancak görünüm aldatıcı olabilir. Plastik parçalar içinde çok fazla neme sahip reçine enjeksiyonla kalıplanırsa, problemler ortaya çıkabilir – çirkin görünümlü parçalar veya çok kırılgan parçalar gibi. Plastiklerde su aktivitesi ölçümü, plastik reçinedeki nemi izlemek ve üreticilerin bu sorunları önlemesini sağlamak için daha doğru bir yoldur. Neden?

Plastiklerde Su Aktivitesi Ölçümü

Genellikle, enjeksiyon kalıpçıları, ürünlerini nem bakımından kontrol etmek için kuruma kaybı dengesini kullanır, ancak kuru bir ürün kuruduğunda ağırlık fazla değişmez. LEXAN ™ reçinesini 4 saat boyunca 100 °C sıcaklıkta kuruttuğumuzda, işte olanlar:

– Numune ağırlığı sadece 7 mg veya% 0.1 değişmiştir.
– Su aktivitesi ise (0.2316‘dan 0.0813’e) %60’dan fazla değişmiştir.

Zamandan ve maliyetten tasarruf için su aktivitesinin gücünü kullanma

Basit bir işlem ile plastik reçine örneğinde su aktivitesi uygulaması yapın. İlk önce, kurutmadan önce reçineyi okuyan bir su aktivitesi alın. Ardından üreticinin teknik özelliklerine göre kurulayın ve kuruduktan sonra reçine ile ilgili bir okuma yapın. Bu, “hedef” bir su aktivitesi verir. Bir sonraki parti için, sadece her yarım saatte bir reçine üzerinde su aktivitesi okumaları yapın. “Hedefe” ulaşıldığında, kurutmayı durdurun ve enjeksiyonla kalıplamaya başlayın. Reçinenin aşırı kurutulmaması ile zamandan ve ayrıca enerji maliyetinden tasarruf edin.

Su Aktivitesi kolaydır

Nemi ölçmek için bir su aktivitesi ölçüm cihazı kullanmak kolaydır. Bir örnek kabına 2-4 gram örnek koyun ve yaklaşık 5 dakika içinde bir okuma almak için örnek odasını kapatın. Cihazın çalıştırılması özel bir eğitim, reaktif, numune hazırlama veya tartı gerektirmez.

  • Su aktivitesi nedir
  • Nem içeriğinden farkı nedir?
  • Neden mikrobiyal büyümeyi kontrol ediyor?
  • Su aktivitesini anlamak, ürününüzdeki nemi kontrol etmenize nasıl yardımcı olabilir?