Tahıl ve Tahıl Ürünlerinde Su Aktivitesi Ölçümü

Düşük nemli ürünlerde su aktivitesi neden ölçülür ki? Çünkü mikrobiyal büyüme bir sorun olmasa bile, birçok işleme sorunu neme bağlıdır. Tahıl ve tahıl ürünlerinde su aktivitesi ölçümü, ürününüzdeki nemi izlerken ve kontrol ederken, nem içeriğinden çok daha hassas olabilmesinden dolayı tercih edilmelidir.

Tahıl ve Tahıl Ürünlerinde Su Aktivitesi Ölçümü

Doğru doku, tam anlamıyla bir kahvaltı gevreği yapabilir veya kırabilir. Su aktivitesi, üreticilerin doku kaybının kendi ürünleri için bir problem haline gelebileceğini bilmelerine yardımcı olur. Bu, özellikle kuru üzüm kepeği gibi birden fazla bileşene sahip ürünler için geçerlidir. Su aktivitesi, hangi bileşenlerin su kazanacağını ve kaybedeceğini ve son su aktivitesinin doğru dokuyu sağlayıp sağlayamayacağını öngörecektir.

Hububat ve tahıllar, özellikle tam tahıllı ürünler, genellikle “sağlıklı” olarak isimlendirilir. İyi bir diyet lifi kaynağı olmasının yanı sıra, kepekli tahıllar, ürünler mağaza rafına gelmeden aylarca depoda beklerken bozulabilen bir dizi B vitamini içerir. Su aktivitesi, vitamin içeriğini nem içeriğinden daha iyi gösterir.

  • Su aktivitesi nedir
  • Nem içeriğinden farkı nedir?
  • Neden mikrobiyal büyümeyi kontrol ediyor?
  • Su aktivitesini anlamak, ürününüzdeki nemi kontrol etmenize nasıl yardımcı olabilir?