Evcil Hayvan Yiyeceklerinde Su Aktivitesi Ölçümü

Su aktivitesini bir nem süper özelliği olarak kullanmak, spesifik nem zorluklarını çözmenize, raf ömrünü belirlemenize, ambalajlamayı seçmenize, gelen bileşenleri izlemenize, bozulmayı önlemenize ve lezzet, doku ve beslenmeyi sürdürmenize yardımcı olabilir. Bu nedenlerle evcil hayvan yiyeceklerinde su aktivitesi ölçümü önemlidir.

Evcil Hayvan Yiyeceklerinde Su Aktivitesi Ölçümü

Nem, evcil hayvan gıda ürünlerinin kalitesinde kilit bir rol oynar. Her ürün için, ürünü mikrop ve küflerden koruyarak karı, beslenmeyi ve tadı en üst düzeye çıkaran ideal bir su aktivitesi aralığı vardır.

Örneğin, bir köpek maması torbası, 0.55-0.65 su aktivitesi oranına sahiptir. 0.55’ten düşük köpek mamaları yavan/nahoş bir biçimde kuru ve serttir. Ürünün aşırı işleme tabii tutulmasından dolayı maliyet kaybını söylemeye bile gerek yok. 0.65’ten yüksek olan ürün ise torbada kalıplanır ve kabul edilemez hale gelir.

Akıllıca formüle edin

Su aktivitesi, en yenilikçi ve ticari açıdan başarılı evcil hayvan gıda ürünlerinin bazılarının formülasyonunu yönlendirmek için kullanılmıştır. Simüle edilmiş kemik iliği dolu kemik, gevrek vitamin parçaları içeren etli bir kedi maması ve rafa dayanıklı, nemli, et benzeri bir ürün gibi karmaşık evcil hayvan maması formülasyonlarının tümü su aktivitesi ile kontrol edilir.

İzotermler (belirli bir üründe nem arttıkça ve azaldıkça su aktivitesinin nasıl değiştiğini gösteren eğriler) de önemli bir formülasyon aracıdır. Faz değişikliklerinin gerçekleştiği kritik noktaları bulmak, karışım modelleri oluşturmak, neme bağlı sorunları araştırmak ve diğer birçok yolla kullanılabilirler.

Örneğin, piyasada su aktivitesi kullanan çok dokulu özelliklere sahip bir dizi ürün vardır. Bu ürünler sert, kuru pişmiş evcil hayvan yiyeceklerini ve yumuşak, nemli evcil hayvan yiyeceklerini birleştirir. Sert, kuru bileşen diş temizleme avantajına sahiptir, ancak yumuşak, nemli bir yiyecekten daha az lezzetlidir. Su aktivitesi kullanan dikkatli formülasyon, çıtır çıtır çıtır ve nemli parçaların yumuşak kalmasını sağlar. İkisi, fırının yumuşamasına ve parçaların nemli dokusunu kaybetmesine neden olmadan bir çuvalı ve uzun bir raf ömrünü paylaşabilir.

Her çalışanı bir nem uzmanı yapın

Su aktivitesi, herkesin kesin bilimsel standartlara göre yapabileceği bir testtir. Sertifika kursu, su aktivitesini ölçmek için yeni kullanıcıları eğitir. 20 dakika içinde, neredeyse herkes güvenilir, tekrarlanabilir, doğrulanmış bir su aktivite testi yapmayı öğrenebilir.